Jak zbudować skuteczny system motywowania pracowników? Najnowszy raport o premiach w polskich firmach

Systemy motywacyjne pracowników

W ogólnopolskim badaniu systemów premiowych sprawdziliśmy, na grupie 500 respondentów, skuteczność dodatkowych składników do wynagrodzenia zasadniczego w firmach. Czy premie rzeczywiście motywują pracowników? Za co osoby zatrudnione w Polsce otrzymują tak zwane bonusy? Kto może liczyć na ekstra pensję i ile zwykle wynosi? A także: jak zbudować skuteczny system motywacyjny w przedsiębiorstwie, który zwiększy motywację i efektywność pracy? Najnowszy raport Qmatch Consulting przynosi ciekawe wnioski i konkretne rozwiązania.

W naszym raporcie wzięliśmy pod lupę odpowiedzi 500 respondentów, zatrudnionych w różnorodnych sektorach i branżach oraz na rozmaitych stanowiskach. Ankietowani nie tylko wskazali problematyczne kwestie w miejscach pracy, lecz również jasno wyrazili, co należałoby zmienić, aby premie pozytywnie przyczyniały się do wyników organizacji, a przy tym nie wywoływały wewnętrznych napięć czy konfliktów. Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć o premiach w polskich firmach!

Co znajdziesz w artykule?

Za co premia dla pracownika?

Aż 66% zapytanych osób zadeklarowało, że w firmach, dla których pracują, istnieje system motywacyjny. Oznacza to, iż większość pracowników w Polsce ma możliwość zdobycia dodatku finansowego do swojej pensji. Respondenci zwracają jednocześnie uwagę na ogromną różnorodność w zakresie polityki nagradzania.

Badanie wykazało między innymi, że zdecydowana większość zatrudnionych otrzymuje bonusy do wynagrodzenia za osiągnięcia indywidualne oraz zespołowe. Z kolei 25% z nich może dostać wynagrodzenie motywacyjne za wyniki całej firmy, zaś niespełna 10% – z tytułu stażu pracy. Również formy nagradzania pracowników bywają różnorakie (np. bony, benefity), niemniej dominują nagrody oraz premie oparte na uznaniowości.

Wbrew pozorom prowizje od celów sprzedażowych są zaledwie niewielkim ułamkiem w rodzimych systemach premiowych. Kryteria, na podstawie których premie są przyznawane, obejmują szereg czynników, na przykład: ewaluację jakości pracy, wydajność czy też ocenę przełożonego. Tego typu wskaźniki cechują się dużą subiektywnością, co czyni cały system nieprzejrzystym. Brak jasnych i mierzalnych zasad dot. chociażby premii uznaniowej bywa przyczyną konfliktów. Dodatkowo może to obniżać morale i podważać zaufanie do kierownictwa.

Ponad 85% pracowników uważa że system premiowy pozytywnie wpływa na wyniki firmy

Sprawdź szczegóły w raporcie z Ogólnopolskiego Badania Systemów Premiowych. Raport powstał w oparciu o dane zebrane od 500 pracowników polskich firm reprezentujących różnorodne sektory oraz poziomy doświadczenia. Dzięki temu uzyskaliśmy przekrojowy obraz aktualnych praktyk w zakresie systemów premiowych, wskazując zarówno ich mocne strony, jak i obszary wymagające poprawy.

Ile wynoszą premie w Polsce?

Bez względu na to, czy mowa jest o premii świątecznej, czy też rocznej, dodatku motywacyjnym lub stażowym, badanie ujawniło, że w ujęciu rocznym premie nie są istotną częścią wynagrodzenia osób pracujących w Polsce. 

Najwięcej respondentów – 1/3 – otrzymuje premie o średniej wartości od 5 do 10% rocznego wynagrodzenia. Niespełna 23% pracowników może liczyć na bonus w wysokości do 20% pensji zasadniczej w skali roku, podczas gdy blisko 18% – na mniej niż 5%. 

A zatem: mimo że większość pracujących może spodziewać się dodatkowego wynagrodzenia, nie jest ono szczególnie znaczące. Wskazuje to na dominację wynagrodzenia zasadniczego jako czynnika gwarantującego poczucie bezpieczeństwa. Z kolei nieregularnie przyznawany bonus może nie sprzyjać przyciąganiu i utrzymywaniu nowych talentów w organizacji. 

Jak premiować, aby motywować?

W kontekście dyrektywy o jawności wynagrodzeń warto zauważyć, że problemem dla pracowników jest brak transparentności, poczucia sprawiedliwości oraz jasno określonych kryteriów. Premie oparte o czynniki jakościowe łatwo bowiem wdrożyć, lecz znacznie trudniej obsługiwać bez wyraźnych, mierzalnych celów. Co ciekawe, badanie wykazało ponadto, że ponad połowa pracowników nie potrafi samodzielnie obliczyć wysokości swojej premii. Rozwiązaniem jest zatem precyzyjne określenie zasad i kryteriów przyznawania dodatkowego wynagrodzenia w firmie.

Kolejnym aspektem pozostaje problem niedostatecznej komunikacji. 43% uczestników badania przyznało, że rozmowy o premiach są rzadkie i niechętnie prowadzone. Rozmowy o pieniądzach nadal stanowią temat tabu w naszym kraju. Jasne mierniki systemu motywacyjnego bez wątpienia ułatwią wymianę informacji między managementem a członkami zespołów. Będą też sprzyjać poczuciu równości i wyeliminują kwestie sporne.

Ostatnim elementem systemu premiowego powinna być różnorodność i holistyczne spojrzenie. Pracownicy, zapytani, czy woleliby dostać premię czy podwyżkę, opowiedzieli się za rozwiązaniem hybrydowym. Aż 66% z nich motywuje nie tylko wzrost wynagrodzenia zasadniczego, lecz również szansa zdobycia dodatkowych pieniędzy w postaci premii miesięcznej, zależnej od wyników pracy własnej.

Skontaktuj się z nami

Opowiedz z jakim wyzwaniem się mierzysz naszemu konsultantowi. Podczas takiej rozmowy opowiemy w jaki sposób pracujemy i jak rozwiązaliśmy podobne wyzwaniami. Wspólnie wypracujemy możliwe kierunki współpracy!

Osoba do kontaktu
tomasz-pietrzak-new
Tomasz Pietrzak
Managing Director / Konsultant

Skuteczny system motywacyjny według pracowników

Biorąc pod uwagę odpowiedzi grupy badanej, osoby odpowiedzialne za tworzenie systemów motywacyjnych w organizacjach powinny uwzględnić kilka najistotniejszych elementów:

  • Unormowanie systemu motywacyjnego stosownym regulaminem: aż 70% ankietowanych chce, by kwestie polityki wynagradzania były uregulowane w formalny sposób. Taka forma eliminuje możliwości nadinterpretacji oraz kłopotliwej uznaniowości.
  • Jasne i przejrzyste zasady nagród, prowizji, wyróżnień lub innych dodatków za pracę: precyzyjność oraz zrozumiałość kryteriów okazuje się najważniejsza z punktu widzenia samych pracowników.
  • Możliwość samodzielnego obliczenia premii przez pracownika: prosty kalkulator premii zapewni równość i przejrzystość systemu; tak zbudowany system motywuje skuteczniej.
  • Oparcie wysokości premii o mierzalne wskaźniki: pracownicy pragną wiedzieć, jakie aspekty są brane przy rozliczeniu, a także, w jaki sposób są mierzone.
  • Niezmienność zasad w ciągu roku: reguły systemu motywacyjnego powinny być nie tylko przejrzyste, ale i stałe; niezmienność stanowi gwarancję zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.
  • Lepsza komunikacja: możliwość rozmowy z managerem na temat osiągniętej premii czy też jawność informacji o systemach premiowych na innych stanowiskach bez wątpienia buduje atmosferę sprawiedliwości i otwartości; rozmowy o premiach powinny być standardem.
  • Adekwatność poziomu premii: nagrody finansowe działają lepiej, jeśli ich wysokość pozostaje atrakcyjna rynkowo, a zarazem jest wypłacana odpowiednio często; dobrą praktyką jest również wypłata premii w okresie niezbyt odległym od spełnienia jej warunków.
  • Powszechność dostępu do premii: brak możliwość premiowania wybranych zespołów lub specjalistów może przyczyniać się do poczucia nierównego traktowania, co może obniżać zaangażowanie w wykonywanie podstawowych obowiązków.

Jak możemy Ci pomóc?

Wspieramy przedsiębiorców na każdym etapie współpracy – od opracowania strategii wynagradzania, przez wdrożenie przejrzystych zasad płacowych, aż po optymalizację i bieżącą analizę efektywności systemu wynagrodzeń. 

Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie, pomagamy firmom uniknąć typowych błędów i stworzyć model wynagradzania wspierający rozwój organizacji oraz zwiększający satysfakcję pracowników.

Nasze podejście opiera się na:

✅ Analizie potrzeb organizacji – dokładnie badamy specyfikę firmy, jej cele biznesowe, strukturę zatrudnienia i oczekiwania pracowników.

Projektowaniu indywidualnego systemu wynagrodzeń – tworzymy modele wynagrodzeń dopasowane do branży i specyfiki pracy, uwzględniając zarówno aspekty finansowe, jak i pozapłacowe.

Wdrożeniu i optymalizacji – nie tylko projektujemy systemy, ale także pomagamy je wdrożyć w organizacji, dostosowując mechanizmy motywacyjne do zmieniających się warunków rynkowych.

Szkoleniach dla kadry zarządzającej – uczymy, jak efektywnie zarządzać systemem wynagrodzeń, komunikować zmiany i monitorować ich wpływ na zespół.

Monitoringu i doskonaleniu – sprawdzamy efektywność wdrożonych rozwiązań, wprowadzamy optymalizacje i rekomendujemy ulepszenia, aby system wynagrodzeń działał długofalowo.

Skontaktuj się z nami, aby wspólnie stworzyć system wynagrodzeń, który realnie wpłynie na sukces Twojej firmy!

Umów się na darmową konsultację


Scroll to Top