Bezpłatny e-book "7 kroków do stworzenia skutecznego systemu premiowego"
USŁUGI

Skuteczne systemy prowizyjne dla firm

System prowizyjny to kluczowy czynnik wpływający na sprzedaż, a tym samym wyniki całej firmy. Dobrze zaprojektowany system prowizyjny może motywować zespół do wydajniejszej pracy, a ten zbudowany źle może zmniejszać potencjał sprzedaży i generować zbyt duże koszty dla firmy.

Kiedy warto ulepszyć istniejący system prowizyjny?
 • System nie wspiera realizacji celów i targetów

  Masz wrażenie, że system nie wspiera realizacji celów i targetów. Pracownicy nie są skoncentrowani na tym, na czym trzeba. Robią to, co bardziej im się opłaca. Szukają dróg na skróty do uzyskania prowizji.

 • System prowizyjny kosztuje za dużo

  System prowizyjny za dużo kosztuje. Sprzedaż nawet jest zadowalająca, ale po opłaceniu prowizji, w firmie nie zostaje wystarczająco dużo pieniędzy.

 • System jest zbyt skomplikowany

  System prowizyjny w firmie jest zbyt skomplikowany. Był tworzony i rozbudowywany latami. Nie wszyscy pracownicy rozumieją jego założenia i zawiłości. Przez to nikt nie jest w stanie ocenić, jaka przysługuje mu premia, a ludzie są zniechęceni do pracy.

 • System nie jest motywujący

  Ma niewielki wpływ na pracę zespołu handlowców czy działu sprzedaży a stawiane cele, czy targety są albo nieosiągalne, albo zbyt łatwe, co rozleniwia pracowników.

Doradztwo przy projektowaniu systemów prowizyjnych

Systemy prowizyjne często funkcjonują nieefektywnie. Zdarza się, że ich założenia były długo niezmieniane albo zmiany były wprowadzane w sposób chaotyczny. To prowadzi do skomplikowania systemu prowizyjnego.

Zadbamy o to, aby system prowizyjny w Twojej firmie był prosty. Przygotujemy jasne założenia oparte na zrozumiałych zasadach, które będą sprawiedliwe premiować pracowników.

Pomożemy stworzyć model prowizji dopasowany do strategii sprzedażowej firmy. Uwzględnimy też etap rozwoju firmy – premia pomoże rozwijać świeży biznes albo maksymalizować zyski. 

Na co dzień usprawniamy istniejące systemy prowizyjne i tworzymy je od podstaw. Dobieramy najlepsze metody przyznawania prowizji i pomagamy stworzyć założenia, które wspierają realizację celów i motywują.

Gdzie wprowadzić system prowizyjny?
System prowizyjny może mieć każda firma

System prowizyjny może wprowadzić każda organizacja. Wspiera on efektywne działanie zespołów i pracowników. Warto jednak pamiętać, że źle zaprojektowany system prowizyjny może dać odwrotne efekty.

System prowizyjny dla handlowców

Sprzedaż w Dziale Handlowym idzie słabo? Dobrze zaprojektowany system prowizyjny motywuje handlowców do osiągania lepszych wyników sprzedażowych.

System prowizyjny w dziale sprzedaży

System prowizyjny najczęściej wprowadzany jest w sprzedaży. Ma zmotywować pracowników działu sprzedaży – sprzedawców, handlowców do osiągania lepszych efektów (im więcej sprzedasz, tym więcej zarobisz).

Projektując warunki premiowania, warto jednak pamiętać o tym, że dla wielu handlowców bardzo ważne jest także minimalne wynagrodzenie, czyli podstawa wypłacana, nawet gdy zdarzy się gorszy miesiąc. Tutaj jednak też można ją powiązać z pewnymi zadaniami, które są elementem procesu sprzedażowego – na przykład minimalne wynagrodzenie jest wypłacane tylko w przypadku odbycia konkretnej ilości wizyt handlowych.

System prowizyjny w innych działach

Nie tylko premię działu sprzedaży warto powiązać z celami sprzedażowymi. System premiowy w innych działach może być także częściowo systemem prowizyjnym. 

Zależy to w dużej mierze od celów i specyfiki organizacji. System prowizyjny powinien być jednak zawsze dopasowany do charakteru pracy i zadań danego działu. Nierzadko część premii pracowników w całej organizacji jest powiązana z wynikami finansowymi firmy. 

Warto pamiętać też o tym, że każdy pracownik powinien mieć szansę na otrzymanie dodatkowego wynagrodzenie za swój wkład w sukces firmy. Premiowanie tylko wybranych grup (np. systemem prowizyjnym), podczas gdy pozostali pracownicy nie otrzymują żadnej premii za swoją pracę może tworzyć sytuację podziału na “lepszych i gorszych”, co sprzyja konfliktom w zespole i tworzeniu silosów. 

Więcej pisaliśmy o tym w e-booku “7 kroków do stworzenia skutecznego systemu premiowego”. Kliknij i pobierz bezpłatny e-book.

Najważniejsze składniki systemu prowizyjnego

Tworząc lub modyfikując system prowizyjny, trzeba ustalić jego najważniejsze składniki:

 • Podstawa systemu prowizyjnego

 • Wyzwalacze prowizji

 • Progi prowizji

 • Zróżnicowanie prowizji

Jak wygląda doradztwo przy systemie prowizyjnym?

Określenie celów

Zaczynamy od określenia celów, jakie ma spełniać system prowizyjny (na przykład czy system ma wspierać marżowość, a może konkretne grupy produktowe; jak powinien odwzorowywać strukturę w dziale handlowym itd.). 

Diagnoza systemów motywacyjnych

Później konsultant zapoznaje się z formami motywowania pracowników, które aktualnie istnieją w firmie. Jeśli jest to potrzebne, przeprowadza też rozmowy z kluczowymi kierownikami i managerami, aby lepiej określić ich potrzeby i oczekiwania.

Propozycje rozwiązań

Konsultant na podstawie analizy celów, istniejących form motywowania pracowników proponuje kilka rozwiązań oraz potrzeb i oczekiwań zarządu oraz kluczowych kierowników i managerów proponuje kilka rozwiąń.

Wybór rozwiązania

Konsultant we współpracy z klientem wypracowuje to, które najlepiej pasuje do organizacji.

Jak wygląda proces tworzenia systemu prowizyjnego w firmie?

Tak prezentuje się roadmapa prac nad tworzeniem systemu prowizyjnego w firmie.

W czasie prac nad systemem prowizyjnym powstaje też odpowiednia dokumentacja, która pozwala zautomatyzować proces wyliczania premii i na bieżąco śledzić postępy w realizacji celu.

Ile kosztuje doradztwo przy systemie prowizyjnym?

Koszty doradztwa przy tworzeniu systemu premiowego dopasowujemy tak, aby z naszych usług mogły skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zależy nam na tym, aby jak najwięcej firm mogło korzystać ze wsparcia stworzeniu lub poprawie systemu premiowego, niezależnie od etapu rozwoju na, którym się znajdują, dlatego przygotowaliśmy trzy pakiety wsparcia przy tworzeniu systemu prowizyjnego.

Podstawowy
Profesjonalne doradztwo naszych konsultantów przy tworzeniu systemu prowizyjnego. Wypracowaną wiedzę organizacja wdraża samodzielnie.
 •  
Optymalny
Profesjonalne doradztwo naszych konsultantów oraz pełne wsparcie w stworzeniu kompleksowego systemu prowizyjnego w organizacji.
 •  
Zaawansowany
Pełne wsparciem w stworzeniu kompleksowego systemu prowizyjnego oraz przygotowanie regulaminu i komunikacja systemu w organizacji.
 •  
Ulepszamy istniejące systemy prowizyjne i budujemy je od zera

Kim są nasi konsultanci?

To eksperci, którzy opracowali wiele systemów motywacyjnych (zarówno systemów premiowych, jak i systemów prowizyjnych) dla naszych klientów. Konsultanci wnoszą świeże spojrzenie na sprawy organizacji. Zapewniają też wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas pracy nad systemami prowizyjnymi w podobnych organizacjach potrzebne do stworzenia skutecznych warunków przyznawania premii.

Jeśli w Twojej firmie nie ma jeszcze systemu prowizyjnego, pomożemy Ci zbudować go od zera. Często jednak pracujemy z klientami też nad ulepszeniem już istniejącego systemu (np. systemu prowizyjnego dla handlowców lub w dziale sprzedaży).

Potrafimy ocenić potencjał istniejącego systemu prowizyjnego. Znajdziemy jego słabe i mocne strony i wdrożymy plan naprawczy.

Zaufały nam firmy
Skontaktuj się z nami

Opowiedz z jakim wyzwaniem się mierzysz naszemu konsultantowi. Podczas takiej rozmowy opowiemy w jaki sposób pracujemy i jak rozwiązaliśmy podobne wyzwaniami. Wspólnie wypracujemy możliwe kierunki współpracy!

Zadaj nam pytanie

Chcesz dowiedzieć się, jaki system prowizyjny jest najlepszy dla Twojego zespołu, a może chcesz sprawdzić mocne i słabe strony działającego systemu? Napisz do nas i umów się na darmową konsultację z ekspertem. 

pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na wysłanie moich danych w celu przetworzenia zapytania. Akceptuję fakt, iż podanie danych jest dobrowolne, oraz że przysługuje mi prawo do dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Twoje dane przetwarzane będą przez QM Tomasz Pietrzak, ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa, która będzie przetwarzać Twoje dane wyłącznie w celu przeprocesowania Twojego zapytania i odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące naszej działalności.